Minimalista lakberendezés – napjaink közkedvelt stílusa

Mi is az a minimalizmus?

A minimalizmus egy irányzat, amely az 1960-as években alakult ki az Amerikai Egyesült Államokban, és az 1970-es években élte virágkorát. Az irányzat lényege, hogy a lehető legkevesebb eszköz és anyaghasználattal hozzanak létre dolgokat, hívei alapfeltétele, hogy a „kevesebb, néha több”. A formák és a színek letisztultak, egyszerűek, amiből a stílusirányzat neve is ered. Az utóbbi években egyre gyakrabban látni az irányzat felemelkedését. Már rengeteg iparág átvette, szinte minden új weboldal a minimalizmusnak hódol egyszerűségével és letisztultságával.

A lakberendezésben is egyre több példát láthatunk ennek a stílusnak az elterjedésére, és nem véletlenül. A 90-es és a 2000-es évek „csicsás”, sok színnel operáló stílusa mai szemmel már nevetségesnek hat, az emberek pedig szeretik a végleteket és ennek a szeretetnek a végeredménye a minimalizmus újbóli elterjedése.

Minimalista-lakberendezes-1

Milyen hatásai vannak a minimalizmusnak?

Ez a lakberendezési forma nem csak jól néz ki, de más élettani hatásai is vannak.

Kevesebb stressz ér minket, ha minimalista stílusban rendeztük be otthonunkat. A „zsúfoltság”, amit a hagyományosabb bútorok okoznak, sokkal több figyelmet vonnak el tőlünk, mint amennyit hinnénk. Minél kevésbé zsúfolt egy szoba, annál megnyugtatóbb.

Egy minimalista szoba sokkal tetszetősebb, mint egy zsúfolt, túl sok formával operáló lakrész. Gondoljunk csak a nagyi szobájára és után a saját, minimalista stílus által berendezett szobánkra. Melyikre jobb ránézni?
Rossz-minimalista-lakberendezes     Jo-minimalista-lakberendezes

Nem utolsó sorban, az ilyen stílusú szobákat sokkal könnyebb takarítani. Minél több bútorunk van, annál több idő felporszívózni és letörölgetni.

Hogyan alakítsuk át a lakásunkat a minimalista lakberendezés stílusában?

Először is, a filozófiánkat kell megváltoztatni, és az eddigi “szabályokra” kell figyelni.

  • Egyszerre csak egy szoba. Válasszuk ki azt  a helyiséget, ahol a legjobban tudunk pihenni, és kezdjük el átalakítani. Berendezés közben kaphatunk újabb ihletet a többi szoba átalakítására.
  • Kezdjük a bútorokkal. A bútorzat a szoba legmeghatározóbb része, ezért azokat kell először leegyszerűsíteni. Próbáljunk minél kevesebb darabból és formából álló garnitúrát választani, lehetőleg egy színben.
  • Kell ez nekem? Nézzünk körbe a szobában, és rakjunk el mindent, ami nélkül tudunk élni. Később díszíthetjük a lakrészt, hogy ne legyen unalmas.
  • Egyszerű művészet és díszítés. Szobánk unalmasnak és élettelennek hathat dekorációs elemek nélkül, ezért fontos, hogy használjunk egy-két modern képet és egyéb letisztult díszítőelemeket, például egy vázát.

Nem nehéz otthonunkat átalakítani ennek a stílusnak a jegyében, de nem is egyszerű, sok idő és  türelem kell hozzá, de ezek egyszerű szabályok betartásával, mindenki létrehozhatja a számára legmegfelelőbb lakást.

Letisztult felületek

Ha minimalista stílusról beszélünk, akkor a lehető legkevesebb sarokkal kell rendelkeznie az adott bútordarabnak, lehetőleg egy színben. Természetesen, ha semmivel nem díszítenénk otthonunkat, akkor lélektelennek és üresnek hatna. Ezért fontosak a kisebb kiegészítők, mint egy egyszerű letisztult váza a dohányzóasztalon.Minimalista-lakberendezes-pelda

Ilyenkor alkalmazzuk a stílus irányelvét, vagyis a „kevesebb, néha több”-et. Minőség a mennyiség felett, inkább legyen kevés, de minőségi szép és letisztult bútoraink, mint sok, de „csicsás”, silány minőségű.

A minimalista stílus, nem csak a lakberendezésre igaz, hanem az életstílusunkra is. Az egésznek a lényege a rend és a harmónia, nem hagyhatjuk a dolgainkat mindenfelé a házban, mert akkor rendezetlen lesz a szoba, és ezzel együtt a minimalista stílus is elvész, és a szoba átalakul üressé és a kevés bútor ellenére rendetlenné.

Sokan  úgy vélik, hogy ez az irányzat unalmas és lélektelen. Szerintem egy megfelelően berendezett szoba, vagy ennek a stílusnak a jegyében szerkesztett weboldal, sokkal szebb és megnyugtatóbb végeredményt hoz.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.