Figyeljünk a bútortisztító szerek biztonsági adatlapjára

A bútorok rendszeres tisztítása, karbantartása elengedhetetlen feladat, a takarítások alkalmával időt kell fordítsunk arra is, hogy a bútorok felületét megszabadítsuk a szennyeződésektől, portól. Ezt a leghatékonyabban úgy lehet teljesíteni, ha alkalmazunk valamilyen minőségi tisztítószert, bútorápolót. Jellemzően ezek a vegyszerek irritációt okozhatnak, allergiás reakciót válthatnak ki, főleg azoknál, akiknek érzékeny a bőrük, valamint veszélyesek, ha például a szemünkbe kerülnek, ezért fokozott óvatossággal javasolt a használatuk.

Veszélyes, ha vegyszer kerül a szemünkbe.

A vegyszer szembe kerülése gyakori háztartási és munkahelyi baleset, minél töményebbek, annál nagyobb sérüléseket válthatnak ki. A savak, mint például az ecet, só, kén vagy hidro-fluorsav inkább felszíni sérüléseket okozhatnak, mert a fehérjék kicsapódnak, ezáltal keletkezik egy réteg, ami meggátolja, hogy tovább haladjanak. Ezzel ellentétben a lúgok, mint az ammónia, edetleg a nátrium-hidroxid, képes behatolni a mélyebb szövetekbe és több nap elteltével is károsíthatják a szemünk világát. A maró anyagok képesek kárt tenni a lencsében és a retinában is, sőt egyes anyagok meg is vakíthatnak.

Mi a teendő, ha megtörténik a baj?

Az első és legfontosabb teendő, hogy a szemet azonnal mossuk ki bő vízzel, majd kerítsük elő a szer biztonsági adatlapját. Ha a leírás szerint szükséges, akkor mihamarabb juttassuk el a sérültet egy szakorvoshoz, aki elmondja a további feladatokat, vagy indokolt esetben vizsgálatokat rendel el.

Mit tartalmaz egy biztonsági adatlap?

Az, hogy mi szerepel egy biztonsági adatlapon nagyban függ attól, hogy milyen vegyszerről van szó. A felépítését és kötelező elemeit a 2015/830-as rendelet írja elő, miszerint 16 szakaszból kell állnia. A 4-ikben található minden szükséges információ, amennyiben a szer szembe kerülne, bőrrel érintkezik, netalán lenyelésre kerül, vagy belélegzi valaki. Ugyanitt írja le a gyártócég, ha szükség van szakorvosi beavatkozásra.